Yazdır

Kuzey Kıbrıs


Tarih

Kıbrıs'ın eski çağlarda Hititler'den, Mısırlılar'a ve Antik Yunanlar'a birçok medeniyetin yönetimine girdiği bilinmektedir. M.Ö 58 yılında Romalılar tarafından alındıktan sonra 350 sene boyunca Roma İmparatorluğu kontrolünde kalmıştır. M.S 395'te, Bizans İmparatorluğu'nun bir parçası olmuş ve putperestlikten yavaş yavaş Ortodoks Hristiyanlığa geçiş yapmıştır. Kıbrıs hala bu köklü ve eski geçmişinin izlerini taşır.

Haçlı Seferleri sırasında Aslan Yürekli Richard adaya yerleşmiş ve bir süre sonra adayı Templar Şövalyeleri'ne satmıştır. Ancak Guy de Lusignan'ın adayı satın alması 1100'lü yılların sonlarına denk gelir. Kıbrıs'ı bu tarihten itibaren Venedikliler'in adayı alışına kadar Lusinyanlar'ın yönetmiştir.

Osmanlıların adayı fethetmesi 1571 yılına dayanr. Osmanlı 1878 yılında, Britanya ile Osmanlı İmparatorluğu arasında yapılan bir savunma anlaşması uyarınca adayı Britanya'ya kiralayana kadar yönetmiştir. 

Osmanlı İmparatorluğu'nun Birinci Dünya Savaşı'na Almanya'nın tarafında katılmasıyla, 1925 yılında Kıbrıs Britanya'nın egemenliği altına girmiş ve İngiliz Kolonisi haline gelmiştir. 1960 yılında ise Kıbrıslı Türkler ve Rumlar Kıbrıs Cumhuriyeti'ni kurmuşlardır.

1983 yılında ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan edilmiştir.

 

Kıbrıs Coğrafyası

Kıbrıs, Akdeniz'in en büyük adaları arasındadır. Sıralamada Sicilya ve Sardunya'dan sonra üçüncü büyük ada olarak yer alır. Kıbrıs 30.33 ve 35.41 eylemleri ve 32.23 ve 34.55 boylamları arasındadır.

Kuzey Kıbrıs'ın kuzeyinde 65 km mesafe ile Türkiye, doğusunda 112 km mesafe ile Suriye, 267 km ile İsrail, 162 km ile Lübnan; güneyinde Güney Kıbrıs ve 418 km ile Mısır; batısında ise 965 km ile Yunanistan yer almaktadır. 

KKTC'nin toplam yüzölçümü , 3355 km² dir. Yaklaşık olarak ada sahillerinin yarısı KKTC sınırları içerisindedir. 

Başkenti Lefkoşa'nın 2006 yılı verilerine göre toplam nüfusu 264,172'dir.

Ekilebilen % 45'lik verimli arazinin % 20'si sulanmaktadır. KKTC genelinin % 20'si ormanlık olup yoğun bir ağaçlandırma programı sürdürülmektedir.

Kıbrıs'ın iklimi tipik bir Akdeniz iklimidir. Yazları uzun ve kurak, kışları kısa ve yağmurludur. Yıllık ortalama sıcaklık 19ºC'dir (66ºF). Yaz ortası sıcaklık 40ºC (105ºF) civarında seyretmektedir. Kışın hava oldukça yumuşaktır ve ada yıllık ortalama 500mm yağmur almaktadır. 

Çamgiller, turunçgiller, zeytingillerin yanı sıra makilik, yaprağını döken ağaç, bodur ağaççıklar, ağaç ve çalılıklarla değişik çiçek türleri kuzey Kıbrıs'ın genel bitki örtüsünü oluşturur. Farklı türdeki orkideler de Kıbrıs'ın nadide bitkileri arasındadır.

Kıbrıs'ın doğal zenginliğin oluşmasında en büyük etken şüphesiz Akdeniz iklimidir . En yaygın ağaç türleri çam, selvi, meşe ve sonradan adada yetiştirilen okaliptüstür. Portakal, turunç, limon, mandalina, greyfurt gibi narenciye ürünleri yanında karpuz, bazı sebzeler, zeytin ve harup ağaçları yetişir. Bitki örtüsü hayvancılık için idealdir.

Kıbrıs'ta yaşayan ya da kıtalar arası göç eden farklı türde hayvanlara rastalamak mümkündür. Adanın çoğrafik konumu, bazı kuş türlernin Afrika ve Doğu Avrupa arasındaki konaklama ve yumurtlama merkezidir. Adada bulunan 350 türden 7 türü endemiktir. Ayrıca Kıbrıs'ta 26 farklı çeşit sürüngen ve amfibyum da yaşamaktadır.

Kuzey Kıbrıs'ın önemli sahilleri yılın belirli aylarında Akdeniz'de nesli tükenmekte olan caretta caretta ve chelonia mydas kaplumbağaları'na ev sahipliği yapar. 

Ayrıca Karpaz Milli Parkı'nda 250 civarında özgürce yaşayan yabani eşek bulunmaktadır.

 

Kıbrıs

KKTC'de beş ilçe bulunmaktadır. Bunlar Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt ve Yeni İskele'dir. Lefkoşa, KKTC'nin başkenti ve en büyük şehridir.

 

Ülkeye Giriş

Herhangi bir pasaport ile Kıbrıs'a gelinebilir. Türkiye'den giriş yapıyorsanız nüfus cüzdanı yeterlidir.

 

Araç Kiralama

Birçok araba kiralama şirketi bulunan Kıbrıs'ta fiyatlar oldukça uygundur.

Sürüş ehliyetinizle araba veya motorsiklet kiralayabilirsiniz.

Trafiğin SOL taraftan işlediği Kıbrıs'ta trafik işaretleri uluslararası normlarda olup yollarda iyi ve güvenli bir sürüşe olanak verecek durumdadır.

 

Para Birimi

Kıbrıs'ta kullanılan para birimi Türk Lirası (TL)'dır. Döviz ile seyahat çekleri bankalarda, otellerde ve döviz bürolarında kabul edilir. Kredi karti çeşitlerinden birçoğunu burada kullanmak ve kartla para çekmek mümkündür.

 

Ulaşım

Taksi ücretleri uygundur ancak taksi tutmadan önce fiyatları öğreniniz. Toplu taşıma için minibüsleri de kullanabilirsiniz. Şehirlerarası ulaşım için kullanılan otobüsleri gündüzleri daha sık kalkar. Ancak kalkış saatleri genellikle sabit degildir. Hafta sonları ise saat 17:00'den sonra toplu taşıma seferlerinde azalma yaşanır.

 

Telefon

Kıbrıs'ta ülkenizde kullandığınız GSM hattınızı Uluslararası dolaşım ücreti dahilinde kullanabilirsiniz.

Kendi ülkenizden Kuzey Kıbrıs'ı aramak için (+90 392) kodunu çevirmeniz gerekmektedir. Bu numarayı bölgenin alan kodu ve aranacak numara izler.

Ada'ya geldiğinizde Telefon Dairesinin kartlı telefonlarını kullanabilir veya Kontürlü GSM hattı da satın alabilirsiniz.

 

Elektrik

240 volt elektrik kullanılan Kıbrıs'ta fişler İngiliz standartlarına göredir.

 

Alışveriş

En çok rağbet gören hediyelikler arasında Altın, Bakır, Gümüş, Bronz ve tahta eşyalar, tavla takımı, mücevherat ve tekstil ürünleri sayılabilir.

Kıbrıs'ın yerel el sanatlarını görme ve satın alma imkanına da sahipsiniz.

Mağazalar ve dükkanlar hafta içi 8:00 - 13:00 ve 15:30 - 20:00 saatleri arasında, pazar günleri ise sadece sabah saatlerinde açıktır.

 

Dil

Kıbrıs'ta resmi dil Türkçe'dir. Ama İnglizce de yaygın olarak kullanılan diller arasındadır.

 

Müzeler

Yaz sezonu boyunca (Mayıs - Ekim) müze açılış saatleri değişkenlik gösterebilir.

Detaylı bilgi için KKTC Müzeler ve Eski Eserler Dairesi'ne +90 392 227 29 16 numaralı telefondan danışabilirsiniz.

Kış aylarında müzeler 9:00-13:00 ve 14:00-16:45 saatleri arasında gezilebilir.

Müzeler resmi tatillerde kapalıdır.

 

Oteller ve Villalar

Beş, Dört ve Üç yıldızlı otellerin, dairelerin yanısıra deniz kenarı ya da tipik Kıbrıs köylerinde villalar bulmak mümkündür.

 

Havaalanları

KKTC'de iki tane Uluslararası Havaalanı vardır. Ercan Havaalanı Lefkoşa'ya 20 dakikalık yolculuk mesafesindedir. Diğer havaalanı ise Gazimağusa yakınlarındaki Geçitkale Havaalanıdır.

 

Uçuş Bilgileri

Uçuşlarla ilgili bilgiler, Ercan Havaalanına ait +90 392 231 48 06 no'lu telefondan temin edilebilir.

 

Resmi Tatiller

1 Ocak (Yılbaşı Günü)

23 Nisan (Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı)

1 Mayıs (İşçi ve Bahar Bayramı)

19 Mayıs (Gençlik ve Spor Bayramı)

20 Temmuz (Barış ve Özgürlük Bayramı)

1 Ağustos (Toplumsal Direniş Bayramı - Türk Mukavemet Teşkilatının Kuruluş Yıldönümü)

30 Ağustos (Zafer Bayramı)

29 Ekim (Türkiye Cumhuriyeti Cumhuriyet Bayramı)

15 Kasım (K.K.T.C. Cumhuriyet Bayramı)

Şeker Bayramı

Kurban Bayramı

Mevlit Kandili

 

Ulaşım

Türk Hava Yolları

Adres Mehmet Akif Caddesi No:52 Lefkoşa

Tel (+90 392) 227 10 61 / 227 13 82 / 228 89 18

Fax (+90 392) 22-86152

Web Adres http://www.thy.com.tr

 

Atlas Jet

Adres Ayışığı Sitesi,Hirendol Kavşağı H Blok, No:1 Girne

Tel (+90 392) 815 67 47 - 815 13 40

Fax (+90 392) 815 62 78

Web Adres http://www.atlasjet.com

 

Pegasus Hava Yolları

Adres Memduh Asaf Sokak Dr.Kaya Bekiroğlu Apt. Lefkoşa

Tel (+90 392) 228 73 11

Fax 

Web Adres http://www.flypgs.com

 

Onur Air

Tel: (+90 392) 444 13 33

Fax: +90 392 228 83 24

Web Adres http://www.onurair.com.tr

 

Kıbrıs'ın Plajları

Kıbrıs Akdeniz'de zor bulunan tertemiz ve doğal plajlara sahiptir. Lüks plajlar ve bozulmamış kumsallar herkes için farklı alternatifler sunar. Bazılarının uzunluğu 15 mile kadar varan bu kumsallarda spor faaliyetleri de yapılmaktadır.

Escape Beach Club (Yavuz Çıkarma Plajı) - Girne

Alagadi Plajı - Girne

Mare Monte Plajı - Girne

Camelot Plajı - Girne - Alsancak

Glapsides Plajı - Gazimağusa

Palm Beach Club - Gazimağusa

Altın Kum Plajı - Dipkarpaz

Yeşilırmak Plajı - Yeşilırmak

 

Tarihi Eserler

Girne

Girne Kalesi , Batık Gemi Müzesi , St. Hilarion Kalesi , Halk Sanatları Müzesi , Ikon Müzesi , Buffavento Kalesi, Bellapais Manastırı , Karmi Nekropolu , Sourp Magar Manastırı

 

Güzelyurt

St.Mamas Manastırı , Portakal Bahçeleri

 

Lefke

Soli Harabeleri , Vouni Sarayı , Doğa ve Arkeoloji Müzesi

 

Lefkoşa

Girne Kapısı , Selimiye Camii (St. Sophia Katedrali) , Bedesten , Taş Eserler Müzesi (Lapidary Müzesi) , Venedik Sütunu (Atatürk Meydanı) , Lefkoşa Surları , Kumarcılar Hanı , Büyük Han , Derviş Paşa Konağı (Etnoğrafya Müzesi) , Büyük Hamam , Sultan Mahmut Kütüphanesi , Mevlevi Tekkesi , Haydarpaşa Camii (St. Catherine Kilisesi) , Arap Ahmet Camii , Yeni Cami , Turunçlu Camii , İplik Pazarı Camii , Saray Önü Camii

 

Gazimağusa

Othello Kalesi , Lala Mustafa Paşa Camii (St. Nicholas Katedrali) , Venedik Sarayı (Proveditore Sarayı) , Namık Kemal Zindanı , St. Francis Kilisesi , Greek St. George Kilisesi İkiz Kiliseler (Templar ve Hospitaler Kilisesi) , Gazimağusa Surları , Kara Kapısı (Ravelin) , Tophane (Martinengo Tabyası) , Salamis Antik Kenti , Kertikli Hamam , Canbulat Türbesi (Arsenal Tabyası) , Deniz Kapısı (Porta Del Mare) , Latin St. George Kilisesi , Nestoryen Kilisesi , Sinan Paşa Camii (St. Peter & St. Paul Kilisesi) , Kantara Kalesi , Enkomi (Alasia) , St. Barnabas İkon ve Arkeoloji Müzesi , St. Barnabas Manastırı.

 

Bakanlıklar

KKTC Başbakanlığıhttp://www.kktcbasbakanlik.org/

KKTC Dışişleri Bakanlığıhttp://www.trncinfo.com/

KKTC Maliye Bakanlığıhttp://www.kktcmaliye.com/

KKTC Milli Eğitim, Gençlik Ve Spor Bakanlığıhttp://www.mebnet.net/

KKTC Sağlık Bakanlığıhttp://www.saglikbakanligi.com/

KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığıhttp://www.kktob.org/

KKTC Bayındırlık Ve Ulaştırma Bakanlığıhttp://www.kktculastirma.com/

KKTC Turizm, Çevre Ve Kültür Bakanlığıhttp://www.turizmcevrekultur.org/

KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıhttp://www.csgb.eu/

KKTC Ekonomi Ve Enerji Bakanlığıhttp://www.ekonomiveturizmbakanligi.com/

 

Birlikler

Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB)http://www.nctourismnews.com/

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB)http://www.northcyprus.net/

Deniz Konağı Tanıtım Videosu